Jak vybrat dobrou půjčku

Protože je půjčka dlouhodobým závazkem, je vhodné vybírat ji obezřetně a vše důkladně promyslet. Jak vybrat dobrou půjčku? Ideálně tak, že se zaměříte na několik nejdůležitějších věcí, které jsou s ní spojené.

Výhodnost půjčky

Jak by měla vypadat ideální půjčka? Měla by být v první řadě výhodná. To první, na co je dobré se zaměřit, je úroková sazba. Už podle ní lze celkem dobře zjistit, jak na tom konkrétní úvěrový produkt je. Mnohem lepší však je hledět na RPSN neboli roční procentuelní sazbu nákladů. Zde musí být ze zákona zahrnuto vše, co půjčku zdražuje. Čím je tato sazba nižší, tím lépe.

Charakteristika půjčky

V první řadě je třeba si promyslet, kolik peněz budete potřebovat a také kolik jste schopni splácet. A takovou půjčku požadujte. Mnoho poskytovatelů chce klientům nabízet vyšší částky na delší dobu, jelikož na nich lépe vydělají. Dobrá půjčka je však vybrána s rozumem a přesně podle toho, kolik byste potřebovali a jak velkou splátku jste schopni dát.

Požadavky půjčky

U některých typů stačí jenom do formuláře zadat příjmy a výdaje. U jiných je nutné příjmy dodat, počítat s prověřením v registrech, nebo může být vyžadováno ručení. Čím méně požadavků na vás bude kladeno, tím lépe. Jak pro celkovou jednoduchost, tak i z důvodu, že může dojít k podstatně rychlejšímu schválení. Nejlépe na tom dnes jsou mikropůjčky, a nejhůře hypotéky, a to jak klasické, tak americké. Na druhou stranu to odpovídá i výši poskytovaných částek.

Možnosti využití půjčky

Když víte, kolik peněz potřebujete, je také jasné, že i víte, na co konkrétně. A podle toho vybírejte půjčku. Ta může být buď neúčelová – kde je to jenom ve vašich rukou, nebo může být účelová. Zde je třeba hledět na to, aby se vaše plány shodovaly s podmínkami, které na využití půjčky bude mít konkrétní úvěrová společnost, nebo konkrétní banka.

Publikováno: 19. 11. 2017

Kategorie: Praktický rádce

Autor: Alena Novotná