S čím je možné ručit za půjčku?

Největší oblibu mají půjčky bez ručení a bez ručitele. Jsou ale případy, kde je tato forma zajištění nutností. Jaké jsou dnes možnosti ručení za půjčku? Zde je výčet těch, které patří mezi hlavní. Téma jsme konzultovali s odborníky z portálu internetovyporadce.cz.

Použít lze i movitý majetek

Není to sice až tak běžné, ale je to možnost. Více než ručení se v tomto ohledu používá pojem zástava. A to nikoliv v souvislosti s klasickou zastavárnou, kam se osoba přinese předmět (například šperky nebo hodinky) a odchází s penězi. Mezi celkem známou formu ručení za půjčku movitým majetkem patří zástava automobilu. Někdy i za takových podmínek, kdy s ním příjemce půjčky může i nadále jezdit. Dále je to podobné, jako u nemovitostí – nerozhoduje ani tak konkrétní typ, jako aktuální či budoucí hodnota.

Velmi známý je takzvaný ručitel

O co, nebo o koho se jedná? V případě ručitele mluvíme o konkrétní osobě. Tedy o člověku, který bude ve smlouvě figurovat právě jako ručitel. Mnoho lidí se domnívá, že musí jít o někoho z rodiny nebo okruhu příbuzných, ale není tomu tak. Může to být kdokoliv, pokud přesvědčí o své bonitě. Jeho úkol je v celém vztahu zcela jasný. Pokud osoba, která získala půjčku, přestane své závazky platit, přichází na řadu právě ručitel, který je povinen dané závazky hradit ze své kapsy.

Ručení nemovitým majetkem

Oblíbená forma hlavně u spotřebitelských půjček v opravdu velké výši, nebo nutná samozřejmost u klasických bankovních, či amerických hypoték. Tato forma ručení za půjčku vyžaduje, aby bylo ručeno právě nemovitostí. Ani zde není nutné, že daná nemovitost musí být výhradně majetkem žadatele. Může patřit někomu jinému, stejně jako lze ručit i podílem v družstvu. Primární roli zde hraje hlavně její hodnota. A čím vším se dnes dá ručit? Základem jsou domy a také byty. Mohou to však být i pozemky, chaty a jiné rekreační objekty, nebo i garáže, nebo prostory podobného charakteru.

Publikováno: 15. 10. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Alena Novotná