V jakých případech se vyhnout půjčce

Půjčky jsou v poslední době považovány za něco, co je snad samozřejmou součástí našich životů. Lidé si je berou jako na běžícím pásu. Jsou však jasné situace, kdy je vhodné se půjčce raději vyhnout. Jaké to jsou:

Máte nejistou budoucnost

Půjčka rozhodně není krátkodobým závazkem. Její splátky mohou trvat roky, ale i desítky let. Po celé toto období je nutné každý měsíc poslat splátku. Pokud jste v zaměstnání ve zkušební době, nebo vám končí smlouva na dobu určitou, není vhodné si půjčku brát. Pokud byste dostali výpověď, jste rázem bez zdroje příjmů, což ale vašeho věřitele nebude nijak zvlášť zajímat.

Již několik půjček máte

Typický příklad toho, kdy je vhodné se vyhnout půjčce. Varují před tím doslova všichni odborníci. Předluženost lidí začíná být poměrně výrazný problém a vy byste rozhodně neměli patřit mezi ně. Stejně tak není dobrá cesta vytloukat klín klínem a brát si půjčku na doplacení té předchozí. To raději zvolte klasické refinancování, nebo konsolidaci.

Chcete půjčku na zbytečnost

Co je dokonalou ukázkou zbytečného zadlužování? Jsou to třeba estetické kosmetické zákroky, je to dovolená, stejně jako to jsou drahé dárky na Vánoce. Toto všechno jsou věci, bez kterých se člověk obejde. Je zcela zbytečné se kvůli daným situacím zadlužovat a pochopitelně také následující období riskovat, že splácení nepůjde podle plánu. Nehledě na to, že se příští rok můžete dostat do situace popsané výše – budete chtít další půjčku.

Když vám nabízejí jenom tu nevýhodnou

Jste klient, který nemá zase až tak dobrou bonitu? A tomu odpovídá i nabídka půjček a jejich úrokové sazby? V takovém případě je dobré se jim vyhnout a raději si našetřit. To proto, že u těch nevýhodných není problém získanou sumu i několikrát přeplatit. Přitom když budete stejnou výši splátek odkládat třeba na spořicí účet, tak si požadovanou výši půjčky našetříte mnohem dříve.

Publikováno: 26. 11. 2017

Kategorie: Praktický rádce

Autor: Alena Novotná