Jak se Češi chovají, když nemohu splácet úvěr?

Stát se tomu může každému. Ačkoliv jste si pečlivě naplánovali rozpočet, zjistili jste, že vám nezbyla dostatečná částka na úhradu splátky úvěru. Jak byste se měli zachovat? Jediná správná možnost je kontaktovat poskytovatele a domluvit se s ním na alternativním řešení. A jak by reagovali ostatní? Dle posledních průzkumů to vypadá, že se finanční gramotnost Čechů rok od roku zlepšuje. Průzkumu souvisejícího s neschopností splácet se zúčastnil dostatečně velký vzorek respondentů. Odpovídali sociálně slabí občané i lidé z vyšší příjmové skupiny. Jak dopadly 3 nejčastější odpovědi?
  • 31 % lidí se v případě nedostatku financí snaží o dojednání lepších podmínek splácení
  • 25 % lidí využije sloučení půjček - refinancování
  • 25% lidí využije bezúročnou půjčku od rodiny či známých
Z průzkumu jasně vyplývá, že každý Čech by zvolil nejlepší možnost - kontaktovat nebankovní společnost a domluvit se na jiném splátkovém kalendáři. Je to mnohem výhodnější než sjednání dalšího produktu, jako je konsolidace. Co se týče půjčky od rodiny nebo kamarádů, ačkoliv jde o ekonomický šetrné řešení, hrozí pošramocení vzájemných vztahů. Poskytovatelé úvěrů jsou navíc na takové situace připraveni a a nabízí klientům schůdné řešení.

Jak by reagoval zbytek dotázaných?

Ačkoliv byli 3 nejčastější odpovědi poměrně logické, jistě se najde spousta lidí, kteří by reagovali úplně jinak. Na následujících místech se umístili tyto odpovědi:
  • 3% lidí si sjedná další půjčku, pomocí které uhradí splátku,
  • 1% lidí splátku jednoduše neuhradí a vyčká, co bude dál,
  • 1% lidí požádá o peníze navíc svého zaměstnavatele,
  •  3% lidí vyřeší situaci úplně jinak.
Bohužel zdaleka ne každý člověk vymysli v nepříjemné finanční situaci konstruktivní řešení. Kolem 11 % respondentů netuší, jak se v případě neuhrazené splátky zachovat. Co z toho plyne pro vás? Vezměte si k srdci následující radu: vždy si půjčujte jen tolik, kolik budete schopni splatit. A samozřejmě pouze u prověřených poskytovatelů, kteří jdou klientům vstříc i v momentě, kdy nejsou schopni splácet.

Publikováno: 10. 05. 2018 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Alena Novotná