Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

Hypotéku lze označit jako jeden z úvěrů, který je nejenom oblíbený, ale i výhodný. Vzhledem k výši poskytovaných částek ale nepatří k těm nejrychleji vyřizovaným. Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a proč?

Jak dlouho vše trvá? Počítejte zhruba s měsícem

Jestliže hledáte orientační odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky, doporučujeme počítat s dobou okolo jednoho měsíce. Ta začíná prvním krokem, kdy začnete zjišťovat jednotlivé nabídky, a končí krokem posledním, kdy budete podepisovat smlouvu. Samozřejmě toto měsíční období může být delší i kratší, jelikož ho ovlivňuje mnoho faktorů. Dobré je počítat i s tím, že když budete kombinovat hypotéky dvě, rozhodně se pár týdnů navíc přidá.

Vybrání správné nabídky a posouzení bankou

Hypotéku si vybíráte buď sami, nebo s pomocí finančního poradce. Obojí bude nějaký ten den trvat, jelikož obvykle je třeba osobní návštěva a čekání na sestavení nabídky. A když obejdete několik bank, tak i při snaze o urychlení počítejte se zhruba týdnem.

Dokládání a odhady

Co se na časové náročnosti poměrně výrazně podepisuje? Je to dokládání různých informací. Jsou to především potvrzení o příjmu, nebo různá přiznání, pokud si o peníze žádá podnikatel. Také nelze zapomínat na to, že banky vyžadují i odhady nemovitosti. Ty si někdy musíte zajistit sami, jindy je třeba využít toho, kterého má banka. A najít termín, který by oboustranně vyhovoval, také není jednoduché. Poté musí být odhad ještě zpracován a zaslán bance. Jak dlouho toto všechno bude trvat? Je dobré počítat se čtrnáctidenním obdobím.

Roli zde má i katastrální úřad

Jelikož je hypotéka úvěrem, u kterého dochází k ručení nemovitostí, je nezbytné absolvovat také krok spojený se zápisy na katastrálním úřadě. A jelikož se jedná o úřad, je celkem pochopitelné, že máloco proběhne okamžitě, bez určitých lhůt. I s tímto je třeba při vyřízení hypotéky počítat. Pokud bude vše v pořádku, obecně tu mluvíme o lhůtě okolo týdne.

Publikováno: 17. 12. 2017

Kategorie: Hypotéky

Autor: Alena Novotná