Jaké jsou úroky nebankovních společností

Úvěrový trh je možné v tuto dobu rozdělit do dvou hlavních skupin. O jaké se jedná? Jsou to bankovní a také nebankovní půjčky. Druhý segment je velmi diskutovaný hlavně s ohledem na výhodnost. Jak jsou na tom úroky nebankovních společností?

V minulosti celkem vysoké

Ideální je začít pohledem do minulosti, jelikož to byla doba, kdy byly úroky nebankovních společností celkem vysoké. I proto se vžilo jasné rozdělení, kdy u banky byla půjčka výhodnější a náročnější na získání, zatímco v nebankovním segmentu šla půjčka snadno získat, ale bylo nutné ji výrazně přeplatit. Nyní už rozdíly tak vysoké nejsou.

Nebankovní společnosti se snaží úroky snižovat

Když se podíváme na aktuální nabídku, které na trhu je, musíme říci, že nebankovní společnosti se snaží své úrokové sazby snižovat. Konkrétně je možné říci, že není problém najít i takové, u kterých jsou úroky v jednotkách procent a nepřesahují desítku. Jde o několik známých nebankovních poskytovatelů. Dodejme ale, že to určitě nejsou všichni. Proto se při žádosti vyplatí hledat – může to ušetřit zajímavé peníze.

Jsou i nevýhodní poskytovatelé

Především to jsou tací, kteří poskytují půjčky rizikovým skupinám, nebo to mohou být takzvané mikropůjčky. Když pomineme možnost první bezplatné půjčky, není nic výjimečného, že se z tisícikoruny zaplatí zhruba 300 Kč navíc. A to za půjčku, kterou má klient jenom jeden měsíc. Nehledě na podobně vysoké sumy v případě žádosti o prodloužení termínu.

Úrok není vše

I když úroková sazba může na první pohled vypadat zajímavě a výhodně, není tím jediným, co ovlivní výhodnost půjčky. Pozor také na poplatky, různé povinné platby, nebo dlouhé doby splácení. Toto všechno ovlivňuje výhodnost a tak i malé úroky u nebankovních společností mohu znamenat, že žadatel výrazně přeplatí. Ideální je proto sledovat hodnotu RPSN, ve které ze zákona a musí být započítáno vše.

Publikováno: 25. 10. 2017

Kategorie: Praktický rádce

Autor: Alena Novotná