Je lepší hypotéka, nebo nájem? A jak přilepšit rozpočtu?

Velmi častá otázka těch, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, a to v souvislosti s bydlením. Je lepší hypotéka, nebo je lepší nájem? Podívejte se na porovnání, které souvisí s mnoha situacemi nejenom ve vašem životě.

Kolik vám je a jak jsou na tom vaše vztahy?

Pokud jste mladý člověk, který je single, nebo má jenom krátkodobý vztah, není dobrou cestou nechat se svazovat hypotékou. Nájem je pro první bydlení plně vyhovující, jelikož umožní snadnou změnu jak místa bydlení, tak i dispozici. Teprve v době delšího vztahu a se začátkem plánování rodiny je optimální přehodnotit stanoviska a začít se o hypotéku zajímat.

Jaké je vaše kariérní budoucnost?

Máte dobrou práci, na dobu neurčitou a očekáváte, že právě v této firmě uděláte kariéru? Potom přemýšlejte nad hypotékou, jelikož je zde velká pravděpodobnost, že se zde nic neočekávaného nestane. Když ale zaměstnání měníte, a v tom současném nemáte žádnou jistotu a možná ani perspektivu, je lepší platit nájemné, ideálně za malý byt a hledat si lepší práci. Když nebudete mít peníze, budete v nejhorším vystěhováni. Pokud vám vrtá hlavou, jak příjem domácnosti zvednout, zkuste psát PR články v platformě PR Yard . Platforma propojuje inzerenty s blogery a influencery, kteří za peníze publikují články dle zadání. Na PR Yardu působí blogeři, YouTubeři, Instagram influenceři i jiní tvůrci obsahu. Na druhé straně stojí poskytovatelé služeb a prodejci, kteří potřebují podpořit podnikání vhodně zvolenou strategií. Bez ohledu na to, zda máte fungující (stagnující) byznys nebo o podnikání teprve přemýšlíte, bezplatnou registrací můžete jedině získat!

Jaké jsou ceny nemovitostí a úroky hypoték?

Zabrousit je dobré i do této oblasti. Dnes jsou ceny nemovitostí poměrně vysoké a mnozí odborníci očekávají, že v nejbližších letech podstatně klesnou. V takovém období nemusí být ideální doba pro koupi domu či bytu. To stejné platí i v případě, kdy se očekává pokles úrokových sazeb. I pár let v nájmu může v konečném důsledku vyjít výhodněji, než dát přestřelenou cenu za byt, a financovat ho nevýhodnou hypotékou.

Jak plánujete bydlet?

Máte jasnou představu o tom, kde budete bydlet, v jaké dispozici a jak bude vaše bydlení vypadat? Když jste jenom nájemníkem, těžko budete měnit danou nemovitost. Zde je logicky lepší investovat do vlastního a být pánem svého bytu, nebo domu, který bude podle vašich představ.

Publikováno: 01. 11. 2019

Kategorie: Hypotéky

Autor: Alena Novotná