Co je bankovní registr

Při žádosti o půjčku je nahlíženo nejenom na příjem a výdaje, ale i na finanční minulost. Ta se zjišťuje pomocí registrů. Využívány nejsou jenom ty nebankovní. Podívejte se i na to, co je to bankovní registr.

U nás zatím jenom jeden jediný

Když se podíváme na to, co je to bankovní registr, musíme říci, že se jedná o databázi, která obsahuje záznamy o jednotlivých klientech. U nás je takový registr zatím jenom jeden jediný – oproti několika nebankovním. Znám je pod několika označeními, a to jako Bankovní registr klientských informací se značkou BRKI, stejně jako může být používána zkratka CBCB. Ta však primárně označuje firmu Czech Banking Credit Bureau, a.s., která registr provozuje.

Pozitivní, ale i negativní záznamy

Charakteristikou tohoto registru není jenom to, že obsahuje záznamy negativní – jak je to mu ve světě daných klientských databází zvykem. Bankovní registr klientských informací obsahuje o pozitivní informace. V praxi to znamená, že pokud má klient jakýkoliv bankovní úvěr, je v rámci BRKI dohledán. A u konkrétního záznamu je možné zjistit, zda vše v pořádku splácí, nebo zda má problémy a jak jsou velké.

Kdo bankovní registr využívá?

Už podle jeho názvu lze celkem dobře odvodit, že je určený výhradně pro bankovní segment. Primárně to jsou tedy banky. Dokonce většina na našem trhu. Stejně tak ho využívají i jejich různé dceřiné společnosti, jako stavební spořitelny jsou na tom s ohledem na nabídku služeb, pokud jde o úvěry, velmi podobně.

Výpis může získat i běžná osoba

Nejenom, že do registru mohou nahlížet banky, které samozřejmě mají povinnost vytvářet i nové zápisy. Údaje z registru může získat i konkrétní osoba – stačí si požádat o výpis. Přístup k němu není tak jednoduchý jako u bank, a je nutné počítat s tím, že je zpoplatněný. Konkrétní osoby si tak mohou ověřit, jak na tom z hlediska své finanční historie jsou.

Publikováno: 08. 12. 2017

Kategorie: Praktický rádce

Autor: Alena Novotná