Jak žádat o hypotéku před důchodem

Hypotéka není jenom pro mladé, kteří zařizují své první bydlení. Mezi nabídky tuzemských poskytovatelů patří i hypotéka před důchodem. Má však trochu jiná specifika. Jak si o ni požádat?

Sledujte horní věkovou hranici

Je zcela zbytečné si žádat tam, kde vidíte, že by vám horní hranice nevyhovovala a nebyly byste schopni svým závazkům dostát. Naopak běžte tam, kde bude podstatně vyšší. Co se horní věkovou hranicí vlastně rozumí? Je to pevně daný věk, do kterého musí být celá hypotéka kompletně splacena. Čím je hranice vyšší, tím lépe. Vzhledem k posouvání odchodu do důchodu je bankami posouvána i tato hranice. A tak třeba sedmdesát let už není nic výjimečného.

Čím dříve, tím lépe

Dobré je hledět také na to, kdy se rozhodnete si o hypotéku požádat. Sice to může být dokonce až v důchodovém věku, ale obecně platí, že čím je to dříve, tím pro vás lépe. Z jakého důvodu? Jelikož do horní věkové hranice tak budete mít podstatně více času. A to se podepíše na tom, že můžete splatnost hypotéky prodloužit a tak si i snížit jednotlivé měsíční splátky. Navíc i pro banku bude menší splátka přijatelnější.

Ještě budete mít příjem

V době žádosti budete dokládat svůj příjem, a jelikož budete osobou v produktivním věku, bude pochopitelně vyšší, než následně v tom důchodovém. I toto by vám mělo hrát do karet a tak je dobré přijít s požadavkem na hypotéku ideálně na vrcholu své kariéry, nikoliv chvíli před koncem v práci.

Vyžadujte degresivní splácení

To se opírá o výše uvedené a souvisí právě se snížením vašeho příjmu – důchod bude vždy nižší, než mzda. Degresivní splácení znamená, že výše splátky nebude po celý termín stejná, jako u klasické hypotéky pro mladé. Výše splátky se bude postupně snižovat. To přináší plus nejenom pro vás, ale také pro banku, jelikož v prvních letech získá podstatně více peněz.

Publikováno: 03. 12. 2017

Kategorie: Hypotéky

Autor: Alena Novotná